Trešnje su izvor zdravlja i vitamina

Trešnje su prave voćne kraljice koje dozrijevaju u svibnju i lipnju, kada se njima rado gostimo, bilo da ih jedemo svježe, tek ubrane sa stabla, ili njima obogaćujemo svoje ljetne smoothieje ili slastice. Osim što nas asociraju na ljeto i djetinjstvo, one nam pružaju i obilje zdravstvenih dobrobiti, koje istraživanja uvijek iznova potvrđuju. Za njihovu tamnocrvenu boju zaslužni su antocijanini, koji su čuvari zdravlja našeg srca i zaštitnici od upala. Trešnje sadrže i vitamin C, karotenoide i antocijanine, koji su poznati upravo po svojim antikancerogenim svojstvima. Osim toga, obiluju i kalijem te sadrže vitamin A, kalcij, proteine i željezo.

Trešnje sadrže i vitamin C, karotenoide i antocijanine, koji su poznati upravo po svojim antikancerogenim svojstvima.

Dobrobiti trešanja

Trešnje potiču stvaranje zdravog hemoglobina, imaju antikancerogeno djelovanje, a posebice su učinkovite kad je riječ o ne-Hodgkinovom linfomu, melanomu i glioblastomu. Trešnje oštre um, zahvaljujući pročišćavajućem djelovanju na crijeva. One čiste mokraćni mjehur i prolaps mjehura. Povrh toga, trešnje jačaju endokrini sustav tako što po potrebi potiču i ublažavaju tek. Želite li smršaviti, trešnje su vam novi najbolji prijatelj.

Trešnje predstavljaju izvrstan izvor minerala u tragovima kao što su cink i željezo. Fitoglikemijske supstancije i agensi sadržani u trešnjama izvrstan su način uklanjanja radioaktivnih čestica iz tijela te oštećenja mijelinske ovojnice. Žene imaju posebne koristi od pročišćavajućeg učinka trešanja: trešnje uklanjaju otrove iz maternice i ostatka reproduktivnog sustava te smanjuju miome i ciste na jajnicima.

Želite li smršaviti, trešnje su vam novi najbolji prijatelj.

Trešnje pomlađuju jetru

U današnje je vrijeme naša jetra opterećenija nego ikad prije. S otrovima koji onečišćavaju naš okoliš te hranom koja naša tijela izlaže stresu, jetra postaje usporena i masna. I premda su razne tehnike čišćenja jetre postale popularne, u ovom slučaju šaka trešanja može učiniti puno više. Trešnje su fantastičan način reviralizacije tog organa; one su najbolji tonik za jetru kao i najbolje sredstvo njezina pomlađivanja.

Konzumacija trešanja

Uvrstite trešnje u prehranu patite li od sljedećih zdravstvenih stanja:

– policistični jajnici, Alzheimerova bolest, rak mokraćnog mjehura,

– linfom, melanom, prolaps mokraćnog mjehura, masna jetra,

– rak dojke, autizam, tumor na mozgu, kardiovaskularne bolesti,

– dijabetes, upalna bolest zdjelice, upala uha, fibromijalgija, depresija,

– neplodnost, opsesivno-kompulzivni poremećaj, bubrežni kamenci,

– slabe baterije reproduktivnog sustava, anoreksija, alopecija, demencija,

Hashimotova bolest, iscrplenost nadbubrežne žlijezde, akne, anemija,

– miomi, burzitis, infekcije mokraćnih puteva (bubrega i mokraćnog mjehura),

– anksioznost, oštećenje vezivnog tkiva, prostatitis, Gravesova bolest,

– nesanica, disautomija, vrtoglavica, poremećaj krvi, čvorovi na kostima i žlijezdama.

Žene imaju posebne koristi od pročišćavajućeg učinka trešanja: trešnje uklanjaju otrove iz maternice i ostatka reproduktivnog sustava te smanjuju miome i ciste na jajnicima.

Uvrstite trešnje u prehranu patite li od sljedećih simptoma:

– sklonost krvarenju iz nosa, uganuće, zubi skloni krvarenju, konstipacija,

– slab tek, žudnja za hranom, groznica, svrbež vlasišta, presnažan tek,

– suha usta, mučnina, sklonost modricama, vrtoglavica, bolovi u grudima,

hipertireoza, impotencija, kašalj, fobije, snažne funkcije jetre,

– oštećenje mijelinske ovojnice, alergije na hranu, umor, gubitak pamćenja,

– bolovi u leđima, loš zadah, zatrovanost krvi, smušenost,

– visoke razine kortizola, upale, ciste na jajnicima.

Trešnje nas uče strpljenju

Trešnje bude entuzijazam i potiču pozitivno uzbuđenje. One su fantastično voće želite li kod nekoga probuditi bezbrižnost. Razveselite svoje prijatelje ili obitelj sočnim trešnjama i primijetit ćete da su se zarumenili od zadovoljstva. Ako vi ili netko koga znate, nikad niste zadovoljni okolnostima u kojima se nalazite, neka trešnje u vama probude zadovoljstvo.

Prema jednoj teoriji Anthonya Williama, trešnje nas uče strpljenju. Jurite li dok jedete trešnje? Ako se ne potrudite da oprezno zagrizete svaki plod, moguće je da ćete se ozlijediti košticom koja se u njoj nalazi. To je način na koji nas trešnje uče da odvojim vrijeme i zastanemo, da budemo svjesni trenutka te da promislimo o onome što činimo kako bismo pogreške i bol smanjili na minimum.

Koliko smo strpljivi? 

Krvna grupa određuje naš temperament

Savjeti

Trešnje imaju tako snažno pročišćavajuće, detoksicirajuće djelovanje i potiču tako snažnu eliminaciju nečistoća da nam najviše koriste kad ih jedemo u ograničenim količinama. Kad jedete trešnje, neka vas ne zavede prekrasan okus zbog kojeg ćete previdjeti signal kad treba stati. Trešnje jedite u malim porcijama, svakodnevno, a ne u velikoj količini odjednom.

Prilikom odabira trešanja na tržnici ili u trgovini, potražite one najtamnijih crvenih tonova. Te najtamnije nijanse imaju najjače ljekovito djelovanje. Ako su trešnje koje promatrate presvijele, to znači da tlo koje hrani voćku trešnje nije u sebi imalo optimalne razine hranjivih minerala.

Slatki smoothie od trešanja

U ovom smoothieju slatkoća trešanja prožima kremastu teksturu banana uz dodatak kiselosti limuna, što će vas iznenaditi i oduševiti.

Sastojci:

1 smrznuta banana

2 zrele banane

1 šalica smrznutih trešanja

½ oguljenog limuna

½ šalica vode

Priprema:

Sve sastojke stavite u blender i miksajte dok ne dobijete glatku teksturu smoothieja. Ostavite li ovu mješavinu da neko vrijeme stoji, zamijetit ćete da će se pretvoriti u želatinu. Ostavite je u hladnjaku pola sata ako vam je draža tekstura pudinga, ili ju popijte odmah i osvježite se u slatkom i zdravom napitku.

Sirup od trešnje

Sastojci:

1 kg trešanja

½ l vode

½ kg smeđeg šećera

sok od ½ limuna

Priprema:

Trešnje operite i odstranite koštice. Stavite ih u zdjelu, a potom preko njih nasipajte šećer. Ostavite da odstoji oko 2 sata. Nakon što su trešnje odstajale, dodajte vodu i sok od limuna te sve sastojke miješajte dok se šećer ne rastopi. Nakon što se šećer rastopio, sve zajedno stavite na vatru i pustite da zakuha, potom smanjite temperaturu i pirjajte oko 15 minuta. Procijedite tekućinu pri čemu je poželjno gnječiti trešnje, kako bi iz njih izašlo što više soka. Iscijeđenu tekućinu ponovno stavite na vatru i kuhajte dok ne postane poput sirupa. Uklonite s izvora topline i ostavite da se ohladi. Ulijte sirup u staklenke i pospremite u hladnjak. Za konzumaciju razrijedite 1 jušnu žlicu sirupa u 2 dl vode.

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads